Морські свинки є переносниками збудників ряду інфекційних захворювань, небезпечних і для людини. Якщо ви придбали морську свинку в зоомагазині - вам нічого боятися. Усіх тварин там суворо перевіряють.
Карантин. Навіть практично здорове звірятко погано переносить вилов, транспортування, зміну клімату, обстановки, корми. Перший час за твариною слід ретельно доглядати, давати повноцінний корм, уважно спостерігати за його поведінкою та станом здоров'я.
Протягом першого тижня спостерігають, як він поїдає запропонований йому корм. Якщо звір демонструє хороший апетит, то раціон поступово різноманітять, з'ясовують, що і в якій кількості він їсть охочіше, тобто встановлюють добову норму годівлі.
Різкий перехід від однієї їжі до іншої призводить до розладу травлення. Під час розлади шлунка замість води дають вівсяний або рисовий відвар, а також слабкий розчин марганцевокислого калію (один кристалик на півлітра води) до тих пір, поки послід не стане оформленим.
Під час карантину рекомендується двічі (з проміжками в тиждень) проводити бактеріологічне та паразитологічні дослідження фекалій звірків у бактеріологічній лабораторії ветеринарної поліклініки.
Після карантину здорового звірка поміщають в загальну клітку з іншими тваринами; хворого - витримують в ізоляції до повного одужання. Може бути, лікар не зможе сказати щось певне, особливо, якщо з моменту зараження пройшло не так вже й багато часу і зовнішні ознаки ще не дали про себе знати. У такому випадку краще всього 6-8 днів поспостерігати самим за тваринами.
Ознаки захворювання морських свинок:
- Зміни в поведінці не властиві характеру;
- Лежить із заплющеними очима;
- Прискорене утруднене дихання;
- Кашель;
- Підвищена спрага;
- Розпатлана, злипла шерсть;
- Шерсть при легкому дотику легко випадає;
- Виділення з носа, нежить;
- Гнояться повіки і очі;
- Утворення на шкірі виразок;
- Затремтіла;
- Частий сухий або рідкий послід;
- Судоми і параліч;
- Присутність дрібних кровососних (бліх, вошей).
Хвора тварина прагне усамітнитися, сховатися, відлежатися.
У деяких випадках морській свинці за допомогою ветеринарного лікаря можна допомогти, але, як правило, спрацьовує закон: тварина не хворіє, тварина помирає.
Якщо ви впевнені, що інфекційного захворювання взятися нізвідки, але послід тварини викликає заклопотаність, дайте морській свинці сиру картоплю - в ньому є крохмаль. Для досягнення більшого ефекту дайте погризти їй очищений корінь калгану або кірку граната. З медичних препаратів можна порадити фталазол (він закріплює) і етазол (знімає запалення) по 1 / 8 таблетки 2 рази на день.
У невелику кількість води можна додати 2-3 краплі перманганату калію (марганцівки) до утворення злегка рожевого розчину.
Підкладайте в клітку до морським свинкам гілочки дерев або дерев'яні палички, не захоплюйтеся м'якої їжею для тварини. Для його різців потрібна робота, інакше зуби почнуть рости і звір може померти від голоду.
Тривалість життя морських свинок 8-10 років. Зазвичай морські свинки це вельми несприйнятливі до інфекцій, і хворіють вони рідко. Тим не менш, якщо ви помітили щось викликає побоювання у стані здоров'я свого вихованця, ви зобов'язані негайно звернутися за порадою до лікаря-ветеринара. Тільки він зуміє належним чином розпізнати можливе серйозне захворювання.
Більшість тих захворювань, які загрожують морським свинкам, відноситься до будь-якої з п'яти категорій: генетичних дефектів; хвороб, викликаних неправильним годуванням або змістом; інфекційних хвороб, викликаних бактеріями або вірусами; хвороб, що передаються паразитами; механічних травм.
Я не стану тут заглиблюватися в проблематику генетичних (уроджених) захворювань, так як вони всякий раз виявляються у вигляді зовнішніх фізичних недоліків чи ненормального поведінки, з якими нічого не вдієш. Найчастіше з їх числа у морських свинок зустрічаються: епілепсія, відсутність очей і зайві пальці. Припустимо, однак, що у вас здорове і нормальне звірятко. У такій ситуації нас більше цікавлять недуги, які можуть трапитися через неналежне годування або невідповідних побутових умов. Насамперед в такій ситуації завжди має бути встановлення причини захворювання і виправлення помилки в своїх діях.